S-199 motor PRINT (1/72 Eduard)

S některými doplňky pro modely od firmy Eduard mám problém. Na první pohled vše vypadá úchvatně. některé díly avizují křehkost a tak jsou baleny v extra krabičce

Obsah

Podívejme se však podrobně na jednotlivé díly :

Na spodním krytu kterému se budu dále obšírněji věnovat jsou patrné “vrstevnice“ po 3D tisku

Překryty motoru jsou vytištěny i s komínkem pro sání vzduchu , malé obdélníkové otvory jsou přepraveny pro zámky krytů.

nicméně návod to nezmiňuje:

Mají provedení krytů trupových zbraní s dlouhým a krátkým výstupkem který má prolis i uvnitř.

Samotný motor je vytištěn pěkně stačí jen dolepit zadní část a par detailu

Ke slovu se dostane i dolepení několika drátků které jsou v návodu označené barevně

V krabičce byl umístěn výtisk motorového lože který je opravdu jemný

Co však stále nechápu u doplňků a konstrukcí stavebnic Eduard v poslední době jsou nutnosti zbrušovat díly. V případě kabiny, kdy chápu, že reliéf boků se musí odbrousit . Ale proč nešla udělat přepážka o těch 0,4mm slabší a nemusel nikdo nic zbrušovat, případně celý nový díl stavebnice vytisknout. Ano jsme modeláři, ale proč nebýt víc uživatelsky přívětivý.

Problém tohoto doplňku spočívá ve skutečnosti, že partie přídě měla v detailu určité rozdíly u jednotlivých vyrobených letadel. Rozdíly jsem shrnul následovně:

1. Na spodní straně přídě je to v prvé řadě je to přítomnost chladiče, či jeho absence, respektive přítomnost malého výstupku, pod kterým byla tlustá hadice vedoucí k výměníku. Tato partie souvisí i s provedením 3D motoru. Ten má variantu s výměníkem (viz obrázek dílu) . Chladič oleje ani příslušný spodní kryt v doplňkové sadě nenalezneme.

2. Další drobný nicméně typický detail je provedení boulí horních krytů motoru.

Jak je na tom sada versus vydané stavebnice?

Pokud se zaměříme na dosud vydané stavebnice S/CS-199 firmou Eduard a jejich obtiskové verze vyjde nám z toho následuje „křížovka“ :

Mezek

Toto přebal byl jako úvodní stavebnice Limited-Dual combo celé řady. Pohledem na dvanáct kamufláží zjistíme, že doplněk motoru je použitelný jen pro polovinu kamufláží.

Avia S-199 bubble canopy

Stavebnice modelu Avie S-199 s bublinovým vzad odsouvaným překrytem je na tom v použitelnosti doplňkové sady nejlépe. Není vhodná vlastně jen pro dvě kamuflážní varianty.

Avia CS-199

k modelu více zde: link

Jak je vidět i v náhledovém obrázku na víku stavebnice CS-199 nejenže letadla neměla výzbroj, ale současně měla i jednoduší kryt motoru bez druhého malého výstupku před „boulí“. Nicméně v infu 8/2022 p. ředitel Šulc píše doporučení:

Modelářsky se musí nejen odstranit přebytečné výstupky, ale i vytmelit ži jinak z plastu vytvořit zaslepení, současně chybí informace co bylo místo zbraní. U dvoumístné verze se muselo kompenzovat vyvážení přítomnosti druhého pilotního prostoru a absence nádrže.

Avia S-199 ERLA canopy

Tato stavebnice přinese následující kamufláže a je jasné že motor můžeme použít jen u jedné z kamufláží viz následující galerie.

Závěr

Vzhledem k ceně produktu který je podle stránek 495,- Kč a velikosti a počtu dílků bych očekával, že pokryje všechny možnosti, které nabízí výše uvedené plastové stavebnice. Tedy minimálně dvojí odlišné kryty motoru. Bohužel je pro požití této sady výběr stavby předlohy limitovaný jednak způsobem chlazení, což je ještě pochopitelné vzhledem k počtu skutečných strojů, ale i variantou boulí krytu trupových zbraní.

Není to ojedinělý případ kdy sada neporývá všechny možnosti. Podobně je to s Brassin doplňkem Spitfire Mk. V motor 1/48 ten je univerzální pro všechny Spitfiry Mk.V . Ano, rozdíly v jednotlivých verzích motoru Merlin instalovaných do jednotlivých verzích Spitfirů Mk.V dokáže rozlišit jen pár „expertů“, ale co verze Trop? Neměl by být v sadě i tropický filtr?

V obou případech tedy jak motoru S-199 tak Spitfiru Mk.V doufám, že se objeví v budoucí nabídce výrobce nějaká malá sada alternativních dílů. V případě 3D motoru S-199 by to neměl být až takový problém upravit data a dotisknout jinou variantu krytů motoru, i když vzhledem k tomu že cena PRINT doplňku přesahuje cenu běžné stavebnice, bych spíš čekal že bude tato partie rozšířena.

Odhlédnu-li od uvedených nedostatků, které jsou formální a jdou na vrub spíše developmentu firmy , je sada velkým přínosem. Předlohy S-199 jsou všechny tak trochu fádní většinou šedozelené, zelené. nebo stříbrné CS a vše vylepšují jen předlohy bezpečnostního letectva, nebo nějaké anomálie. Typ je zajímavý pro československé modeláře a v zahraničí jen stavitele izraelských předloh, takže žádný kasaštyk o to víc potěší že výrobce jde do hloubky a připravil tak pěknou detailní sadu

Prohlášení

Výše uvedené údaje/ informace/hodnocení vychází z vlastních zákaznických postřehů. Produkt byl zakoupen za vlastní finanční prostředky autorem.

Zakoupeno u e-shopu výrobce Eduard s využitím klubové a kampaňové slevy.